Täiuslikkuseni viidud läheduse kriteerium

Ajakirjanduses on klassikaliselt seitse uudisekriteeriumit, mille järgi saab vaadata, kas mingi teema või sündmus on uudis. Tegelikult saab neid loole külge pookides loo uudisväärtust tõsta. Uudise kriteeriumid ei ole ajakirjandusõppejõudude rõõm, vaid nähtused, mis panevad uudist otsiva inimese südame kiiremini põksuma.

Üks selline on lähedus. Loogiline, eks. Mida lähemal meile miskit juhtub, seda suurem uudisväärtus sellel meie jaoks on. Kui kõrvuti on lood, et kusagil Aafrikas surevad sajad lapsed nälga ja Eestis ei võtnud bussijuht last peatusest peale, siis seda viimast loetakse meil kordades rohkem. Ja kui õhtul kodus avastad, et oma laps on jalgrattaga sõites põlve lõhki kukkunud, unustad ka bussiintsidendi.

Tasub meeles pidada, et lähedus ei ole ainult kilomeetrites mõõdetav, vaid ka emotsionaalne lähedus. Näiteks kui õnnetuspaigas on mõni eestlane, oskad end sellega hoopis lihtsamini suhtestada. Tuttavas keskkonnas ja endasuguste inimestega juhtunu läheb rohkem korda.

Eriti usinasti täidavad ajakirjanikud läheduse kriteeriumi spordiveebides. Ma saan aru, kui sportlane on meie jaoks kuulsam kui tema koduklubi. Täna hommikul läks asi mu jaoks juba üle piiri. Enam ei ole Liverpooli, maailma üht tuntumat jalgpalliklubi, on “Klavani klubi alustab õhtul eurosarja mänge”. Kõik, keda see vähegi huvitab, ju teavad, et Klavan mängib Liverpoolis. Aga oodake. Nii ERR, Delfi kui ka Postimees avaldavad uudise, et “Orkaan Irma nõudis Rasmus Mägi konkurendi treeneri elu”. Kyron MacMaster on maailma üks paremaid 400 meetri tõkkejooksjaid, kes hoidis enda käes ka tänavust hooaja tippmarki. Meie ajakirjanike arust ei ole lugejatele maailma tippkergejõustiklane piisavalt köitev. Ma ei taha meenutadagi, kuidas paar aastat tagasi oli naissoost tipptennisisti sünonüüm Kanepi konkurent. Ainult Šarapova ja Williamsid olid kõvemad kaubamärgid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s